Ομάδα Εργασίας 3.5

Όνομα ομάδας εργασίας Όνομα ομάδας εργασίας
Θεματική ενότητα ομάδας John Nash
Χρονική περίοδος υλοποίησης Α’ Τετράμηνο Σχολικού Έτους 2011-12
Ομάδα Εργασίας ΓΕΩΡΓΑΚΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, ΔΑΒΙΑ ΙΩΑΝΝΑ, ΚΛΑΓΚΟΥ ΔΑΦΝΗ, ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

Περιγραφή Το τελευταίο τετράμηνο εργαστήκαμε πάνω στο θέμα που μας δόθηκε ʽʽΣυνάντηση με τον Τζον Φορμπς Ναςʼʼ. Έτσι, είχαμε την ευκαιρία να ασχοληθούμε με έναν από τους σημαντικότερους μαθηματικούς του εικοστού αιώνα. Αρχικά, μελετήσαμε την ζωή του, τις αποφάσεις που διαμόρφωσαν την πορεία της και την ξαφνική τροπή των γεγονότων όταν εμφάνισε τα πρώτα συμπτώματα σχιζοφρένιας.  Επιπλέον, ασχοληθήκαμε με τα ιστορικά γεγονότα που έχει βιώσει και τις εμπειρίες του, οι οποίες- είναι εντυπωσιακό- πόσο πολύ επηρέασαν  το έργο του. Τελικά, φτάνοντας να μελετήσουμε τα επιτεύγματά του , με σημαντικότερο την Ισορροπία Νας, συνειδητοποιήσαμε τις εφαρμογές που έχουν μέχρι και στα πιο καθημερινά πράγματα που δεν θα φανταζόμασταν ποτέ. Συνειδητοποιήσαμε το ʽʽπωςʼʼ η λογική γραμμένη με έναν τύπο μπορεί να δώσει λύση σε συνηθισμένα προβλήματα.Μπαίνοντας  στην προσωπικότητα και την ιδιορρυθμία του Νας ανακαλύψαμε πως η σχιζοφρένια και η ιδιοφυία μπλέκονται μεταξύ τους σε ένα κουβάρι, που καθώς ξετυλίγεται  απίστευτες ιδέες μπορούν να γεννηθούν!
Υποστηρικτικό Υλικό  Ergasia  Parousiasi

Παρατηρήσεις/Συμπεράσματα Παρατηρήσεις Εργασιών