3o Project Α΄Λυκείου 2016-2017: «ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ.»

Α΄ ΑΡΣΑΚΕΙΟ ? ΤΟΣΙΤΣΕΙΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΚΑΛΗΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ

ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ Α’  ΛΥΚΕΙΟΥ (2 ώρες/εβδομάδα)

ΠΡΕΒΕΝΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΗ , ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

ΟΜΑΔΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

• 5 Φωτογράφοι του magnum: Δέσποινα Μάνου, Άρτεμις Κουρούνη, Ανθή Καραγεωργίου , Μαριάννα Λεκατσά , Αλεξάνδρα Κόπολα
  • ΕΙΔΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ: ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΓΚΙΡΓΚΙΝΟΥΔΗ, ΔΗΜΗΤΡΑ ΒΑΣΑΛΑΚΗ, ΒΑΛΕΡΙΑ ΝΙΚΟΛΙΝΑΚΟΥ
  • ΙΣΤΟΡΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ: Δήμητρα Δρεμέτσικα, Ερατώ Κακαβιάτου, Κατερίνα Κρεμμυδά ,Μάγδα Λουκά ,Μάγδα Παρασκευά, Ειρήνη Σινεγάλια
  • ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΜ ΣΤΗΝ ΨΗΦΙΑΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: Μουκάκου Νέλλη, Ρέκκα Ελένη, Στασινοπούλου Βυρωνίκη, Στεφανή Μαρίλεια, Στούρα Θεοδώρα

Σκοπός της φωτογραφικής λέσχης είναι να εισάγει τους μαθητές στην ιστορία της φωτογραφίας, το έργο των μεγάλων φωτογράφων , στη σύνθεση του φωτογραφικού κάδρου, στην τεχνική κατάρτιση και στα είδη της φωτογραφίας.

Το θέμα επιλέχθηκε από την συνεχή ενασχόληση των μαθητών με μέσα φωτογραφικά  και της ανάγκης τους για έκφραση μέσα από την τέχνη της φωτογραφίας. Οι μαθητές μέσα από τα μαθήματα αλλά και μέσα από την προσωπική τους αναζήτησή και ενασχόληση αναμένεται να μάθουν να συνθέτουν αλλά και να «διαβάζουν» μια φωτογραφία. Η φωτογραφία έχει και ψηφιακή επεξεργασία επομένως η συνεργασία με το μάθημα της πληροφορικής είναι πολύ χρήσιμο.

Η φωτογράφιση είναι πρωτότυπη και προκύπτουν πρωτότυπα φωτογραφικά έργα από τους μαθητές. Τα θέματα των γραπτών  εργασιών

Τα φωτογραφικά αποτελέσματα των μαθητών θα παρουσιαστούν σε μια έκθεση φωτογραφίας στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Οι γραπτές εργασίες θα παρουσιαστούν ένα ομάδες στην τάξη και στα δυο τετράμηνα. Στο τέλος της σχολικής χρονιάς επίσης θα γίνει μια συνολική παρουσίαση από τα παιδιά γραπτών εργασιών και φωτογραφικής έκθεσης συνοψίζοντας  όλα όσα έγιναν στη φωτογραφική λέσχη κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιούμε στην τάξη είναι προβολικό μηχάνημα για τις προβολές power point και ηλεκτρονικούς υπολογιστές για την αναζήτησή εικόνων και πληροφοριών. Οι μαθητές καλούνται να έχουν ως εξοπλισμό μια φωτογραφική ψηφιακή μηχανή για τις λήψεις ως πρακτική εφαρμογή της θεωρίας που μαθαίνουμε.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

Το βιβλίο του φωτογράφου, J. Hedgecoe,εκδόσεις Μωρεσόπουλος ,Ο λόγος για τη φωτογραφία, H.C. Bresson, εκδόσεις Άγρα ,Λευκώματα: H.C. Bresson, hachette, Κωνσταντίνος Μάνος, νέα , Nelly’s ,νέα

Νίκος Οικονομόπουλος , μουσείο μπενάκη, Man Rey, μουσείο Σ.Τ Β&Ε Γουλανδρη

Τα σχόλια έχουν κλείσει.